12345678910111213

 

Master Lok Yiu 駱 耀

Lok Yiu Wing Chun Kung Fu
Mistr Lok Yiu byl v padesátých letech společně se svým Kung Fu bratrem Leung Sheung tím, kdo vytvořil v Hong Kongu Wing Chunu pověst. Již po sotva půlročním intenzivním tréninku, kdy neovládal víc než Siu Lim Tau a nejdůležitější kroky a údery, ho jeho Si-Fu vysílal aby bojoval proti zástupcům jiných stylů. S mírným děsem si dnes mistr vzpomíná, s jakou minimální výzbrojí šel tehdy do boje: „ptal jsem se svého Si-Fu co mám dělat a on odpovídal: použij jednoduše to, co jsem ti ukázal“. Lok Yiu vyhrál… V následujících měsících a letech měl Yip Manův mistrovský žák více než dostatek příležitostí vyzkoušet své umění, když stále znovu přijímal výzvy jiných stylů v Yip Manově škole. Brzy rozšířil hong kongský odborný tisk skutečně pohádkové historky o obou neporazitelných bojovnících Leung Sheung a Lok Yiu, které ještě dnes 80ti letého mistra pobaví. „Podle některých těchto zpráv jsme uměli jednou ranou pěstí zbořit dům.“

Mistr Lok Yiu žil se svým učitelem, Velmistrem Yip Manem, více než šest let ve společné domácnosti v Hong Kongu, naučil se od něho tradiční Wing Chun a byl jeho první asistent. Vedl za jeho přítomnosti tréninky a mnoho Wing Chun osobností, kteří provozují Wing Chun po celém světě prošli jeho rukama. Mistr Lok Yiu posléze založil s posvěcením Velmistra Yip Mana svoji školu. Po smrti svého učitele pak považoval za povinnost opatrovat a předávat dále tradiční Wing Chun. Dlouhé roky učil pouze výhradně asijské žáky, dokud nepřijal v roce 1992 za žáka jako prvního evropana Wilhelma Blecha.

Následovníci mistra Lok Yiu
Mistr Lok Yiu měl za svoji čtyřicetiletou dráhu učitele mnoho žáků, ovšem téměř žádný neměl skutečnou výdrž aby výcvik dokončil. Jiní cvičili Wing Chun jako koníčka a netrénovali dostatečně tvrdě aby došli k mistrovství. Lok King Kwong a Lok King Sang ale trénovali mnohem tvrději než ostatní a vydrželi až do konce. I když se jednalo o jeho syny, byl mistr Lok Yiu přísný učitel. A vyplatilo se: oba jsou schopni stát se mistrovým následníkem.

Synové mistra Lok Yiu
Wing Chun byl dvojčatům Lok King Kwongovi a Lok King Sangovi vložen takříkajíc do kolébky. Do tajemství Wing Chun je otec zasvěcoval již od dětství - dokonce byli coby děti opravováni velmistrem Yip Manem. Dnes jsou oba od základu vycvičeni a mohou se ohlédnout za více než 25 let zkušeností. Se svým perfektním uměním asistují mistru Lok Yiu při výuce a jsou od něj v každém ohledu dobře připraveni stát se jednou jeho nástupci. Synové mistra Lok Yiu též podporují ELYWCIMAA a s jejich Si-Daiem Wilhelmem Blechem jsou přátelé. Lok King Sang je, i když vypadá štíhle, pln „síly“ a energie a přitom v pohybech precizní jako stroj. Kdo ho jednou „roztočí“ nemá již šanci jeho bleskurychlé ruce zastavit. Lok King Kwong je mohutnější nežli jeho bratr a má ještě o něco více „síly“. Když se jednou nechá přemluvit aby ukázal techniky s dlouhou tyčí, diváci zelenají - husí kůže zaručena. Je možno vidět perfektně do jednoho bodu vedená "síla". Také při boji beze zbraní by byl veškerý odpor pohodlně a klidně působícímu Kwongovi marný.

SiFu Wilhelm Blech členem rodiny Lok
Mistr Lok Yiu přemýšlel velmi dlouho, zda má vzít německého nadšence Wilhelma Blecha za To-Dai. Na první pohled si rozuměli a kdo oba trochu zná, ví, jak jsou si v mnohém podobní - oba řeknou ihned co si myslí a oběma je Wing Chun důležitější než cokoliv jiného. Nakonec se mistr Lok Yiu zeptal obou synů, zda někdy chtějí Wing Chun vyučovat profesionálně, jako své jediné zaměstnání. Poté co oba odpověděli záporně, jim sdělil své plány s německým žákem a zeptal se jich, zda mají něco proti tomu, když bude „Wei Lam“ vzat do rodiny. Žádný z obou bratrů nemusel dlouho přemýšlet, protože i oni již stačili němce poznat a vážit si ho. Poté dovolil mistr Lok Yiu svému německého žákovi čínské tradiční ceremonie podat mu čaj. Tím bylo zpečetěno přijetí Si-Fu Wilhelma Blecha do rodiny Wing Chun Kung Fu a rodiny Lok. Od té doby je Si-Fu Wilhelm Blech pravý To-Dai mistra Lok Yiu a sedí u rodinného stolu jako každý jiný člen rodiny Lok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Originální Kung Fu z Hong Kongu
ÚvodWing ChunKontakt Rodokmen